KLIENT

Prihlásenie do klientskej zóny
Prihlásiť >

POŽIADAVKY

Rýchly výber >

Najnovšie ponuky (4)

Euro je bublina, nie zlato


 

Euro je bublina, nie zlato 
Európska mena je nadhodnotená o tisíce percent oproti svojej reálnej trhovej cene.
Často sa stretávame s kritikou zlata, že je vraj v cenovej bubline. Je to, samozrejme, nezmysel. Priemerné náklady na vyťaženie trójskej uncie (31,1 gramov) zlata sa pohybujú v rozmedzí 800 až 1120 eur. Pre zjednodušenie budeme používať priemer tohto intervalu, t.j. 960 eur. Vieme, že jedna trójska uncia zlata spracovaného do nádhernej mince stojí 1320 eur. Rozdiel medzi nákladmi na ťažbu a koncovou zákazníckou cenou je teda 360 eur alebo necelých 38%. V týchto 38 percentách sú zahrnuté všetky ďalšie náklady: logistika, spracovanie, úschova, predajňa, ako aj mzdy, dane a odvody zamestnancov a všetkých zainteresovaných firiem, ktoré zabezpečujú odbyt vyťaženého zlata.
Ak je toto cenová bublina, tak ako je potrebné opísať cenu bangladéšskych topánok, ktoré bežne kupujeme v obchodných centrách? Cena väčšiny tovarov, ktoré bežne a bez mihnutia oka kupujeme, obsahuje stovky pridaných percent k výrobnej cene. Potom je však v bubline úplne všetko a pojem “bublina” môžeme prestať používať, lebo úplne stratila svoj zmysel.
Niekomu môže prekážať to, že zlato vyjadrené v nominálnych euro cenách je “drahé”. Ak však upustíme od akéhosi zbožšťovania eura a budeme ho považovať len za výmenný prostriedok, tak zistíme, že zlato vyjadrené v eurách je superlacné.
Zlato. Snímka: Reuters
Aká je hodnota euromincí a europapierikov, ktoré by sme použili na kúpu zlata? Toto je otázka, nad ktorou sa málokto zamyslí, pričom je úplne kľúčová pre zistenie reálnej ceny vecí.
Euromince sa skladajú z obyčajných industriálnych kovov ako hliník, zinok, cín, meď, železo či nikel. Každý jeden z týchto kovov má svoju trhovú cenu. Napríklad dvojeurová minca váži 8,5 gramov a obsahuje kovy v trhovej cene do 10 euro centov, t.j. 5% nominálnej hodnoty mince. Ak by sme teda vymenili 660 kusov dvojeurových mincí za jednu mincu zlata o váhe trójskej uncie, tak urobíme fantastický obchod. Vieme totiž, že síce na jednej strane k ťažobnej cene zlata priplácame 38%, no na druhej strane sa zbavujeme mincí, ktoré sú nadhodnotené o 2000%. Summa summarum, tá unca zlata nás vyjde na 6,88% jej ťažobnej ceny.
V prípade platby papierovými eurami je uvedený pomer ešte úžasnejší, keďže papier a atrament sú ešte lacnejšie než industriálne kovy. Počas tisícročí si ľudia okrem pôdy vždy vybrali iba zlato na uchovanie svojho majetku.
Ak teda chcete aj vy uchovať kúpnu silu svojej práce, neverte tým, čo tvrdia, že je zlato v bubline a čaká ho pád. Práve naopak, v bubline je euro – platidlo, ktoré existuje iba 13 rokov, je nadhodnotené o tisíce percent oproti svojej reálnej trhovej cene, a jeho aktuálna cena je podložená iba dôverou v politikov a centrálnych bankárov, ktorí už tisíc a jedenkrát dokázali, že ich jediným poslaním je svojich spoluobčanov klamať, klamať a ešte raz klamať.
 
Peter G. FröhlichPeter G. Fröhlich

 

ZDROJ:

http://finweb.hnonline.sk/c1-56312840-euro-je-bublina-nie-zlato-span-class-koment-komentar-dna-span